Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Çocuk Sağlığı

Çocuk sağlığı, hastalıkları doktoru ne yapar?

Çocuk sağlığı doktorları, yenidoğandan ergenliğe kadar yaş grubundaki çocukların tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır. Doğuştan gelen hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar ve çocukluk döneminde ortaya çıkan kronik tıbbi durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Çocuk doktorları, çocuğunuzun sağlık sorunlarını ele alır ve farklı hastalık ve durumların çocuğun sağlığını, genel zindeliğini ve zihinsel yeteneğini nasıl etkileyebileceğini kolayca anlayabilir.

Düzenli bebek kontrolleri, çocuğunuzun büyümesinin, gelişiminin ve sağlığının izlenmesi, rutin takipler ve eksiksiz sağlık kontrolleri ailelere sunduğumuz bakımın bir parçasıdır.

Çocuk doktorunuz, bebeğinizi doğumdan iki yaşına kadar birçok kez ve iki yaşından beş yaşına kadar yılda bir kez "sağlıklı çocuk ziyaretleri" için görecektir. Beş yaşından sonra, çocuk doktorunuz muhtemelen çocuğunuzu her yıl yıllık kontroller için görecektir.

Sağlam çocuk muayeneleri çocuğunuzun sağlığını, büyümesini ve gelişimini izlemek için gereklidir. Düzenli bebek kontrolleri, çocuğunuzun büyümesinin, gelişiminin ve sağlığının izlenmesi, rutin takipler çocuk doktorları tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca çocuk doktorunuz, çocuğunuz hastalandığında ilk aranacak kişidir.

Çocuk sağlığı sorunları, hastalıkları nelerdir?

Çocuk doktorları, çocuklar arasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli durumları teşhis ve tedavi eder.

 • Yaralanmalar,
 • Enfeksiyonlar,
 • Genetik ve konjenital hastalıklar,
 • Kanserler,
 • Çeşitli organların hastalıkları ve işlev bozuklukları,
 • Gelişimsel gecikmeler ve bozukluklar,
 • Davranış sorunları.

Pediatri, sadece hasta çocuğun acil yönetimiyle değil, aynı zamanda yaşam kalitesi, sakatlık ve hayatta kalma üzerindeki uzun vadeli etkilerle de ilgilenir.

Çocuk sağlığının önemi ve amacı nedir?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının amacı, bebek ve çocuk ölüm oranlarını azaltmak, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kontrol etmek, hastalıksız uzun bir yaşam için sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek ve kronik rahatsızlığı olan çocuk ve ergenlerin sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktır.

Pediatrik hastalıklar erişkinlerden birden fazla yönden farklıdır. Bir bebeğin veya bir çocuğun vücudu ve organların çalışması fizyolojik olarak bir yetişkininkinden önemli ölçüde farklıdır. Dolayısıyla çocukları tedavi etmek, minyatür bir yetişkini tedavi etmeye benzemez.

Çocuk Hematoloji ve Çocuk Onkoloji sayfalarımızıda ziyaret edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 31.03.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Sizden Gelenler

 • Verdiğiniz emeklere minnettarım!

  İki bebeğimizin de doğumundan itibaren her türlü hastalığında, gelişimleriyle ilgili konularda bilgisine ve verdiği kararlara uyguladığı tedaviye süphesiz güvendiğimiz değerli doktoru{...}

  23.12.2020
 • Sizinle daha nice güzel yıllar diliyorum.

  Samimiyeti, öngörüşü, güleryüzü, çocuklarıma ve bebeğime sevecan yaklaşımıyla tek kelimeyle harika. İyi ki hayatımızdasınız, sizinle daha nice güzel yıllar diliyorum, iyiki varsınız.{...}

  23.12.2020
Tüm Yorumlar
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342