Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Çocuklarda B12 Vitamini Yüksekliği

Çocuklarda B12 Vitamini Yüksekliği

Çocuklarda B12 Vitamini Yüksekliği Nedir?

B-12 vitamini, sinir fonksiyonu ve DNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi dahil olmak üzere çeşitli bedensel süreçler için gereklidir.

B12 vitamini, DNA sentezi, yağ asitleri ve amino asitlerinin vücut içindeki kullanımı gibi çok önemli görevleri olan, bu nedenle vücut içerisindeki her hücrenin ihtiyaç duyduğu bir B vitamini türüdür.

İçeriğindeki kobalt minerali nedeniyle kobalamin olarak da bilinen Vitamin B12 vücutta az miktarda da olsa depolanabilir. Normal bir insanda karaciğerde yaklaşık 2 mg ve diğer vücut bölgelerinde 2 mg olmak üzere toplamda 4 mg kadar depolanır. Depolanma miktarı düşük olduğundan dolayı günlük olarak alınması gerekir. B12 vitamini, hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur.

Vitamin B12’nin Görevleri Nelerdir?

 • Beynin ve sinir sisteminin normal işlevini sürdürmesi için çok önemlidir.
 • Alyuvarların (kırmızı kan hücresi) oluşumunda önemli bir rol oynar.
 • Beynin ve sinir sisteminin normal işlevini sürdürmesi için çok önemlidir.
 • Alyuvarların (kırmızı kan hücresi) oluşumunda önemli bir rol oynar.
 • DNA’nın oluşturulmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Sinir hücrelerinin etrafını saran myelin kılıflarının sentezinde görev alan B12 vitamini elektriksel sinyal iletiminin hızını arttırır.
 • Vücuttaki her hücrenin metabolizmasında, yağ asitlerinin sentezinde ve enerji üretiminde rol oynar.

Çocuklarda B12 Vitamini Yüksekliği Önemi

Genelikle eksikliği üzerinde durulsa da hiperkobalaminemi (yüksek serum vitamin B12 seviyeleri) sık görülen ve hafife alınan bir anomalidir. Yüksek serum kobalamininin etiyolojik profili ağırlıklı olarak prognoz için erken tanının kritik olduğu ciddi hastalık durumlarını kapsar. Bunlar esas olarak kanserler, hematolojik kanserler ve karaciğer - böbrek hastalıklarından oluşur.

Düşük serum kobalamin seviyeleri mutlaka eksiklik anlamına gelmezken, anormal derecede yüksek bir serum kobalamin seviyesi, altta yatan bir dizi ciddi patolojinin dışlanmasını gerektiren bir uyarı işareti oluşturur. Fonksiyonel kobalamin eksikliği bu nedenle herhangi bir serum seviyesinde ortaya çıkabilir.

 • Yüksek serum kobalamin seviyeleri, ciddi, hatta yaşamı tehdit eden bir hastalığın belirtisi olabilir.
 • Kronik miyeloid lösemi, promiyelositik lösemi, polisitemi vera gibi hematolojik bozukluklar ve ayrıca hipereozinofilik sendrom, yüksek kobalamin seviyelerine neden olabilir.
 • Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, serumdaki kobalamin konsantrasyonunun artması, son iki hastalık için tanı kriterlerinden biridir.
 • Dolaşımdaki kobalamin seviyelerindeki artışa ağırlıklı olarak haptokorrin üretiminin artması neden olur.
 • Akut hepatit, siroz, hepatoselüler karsinom ve metastatik karaciğer hastalığı gibi çeşitli karaciğer hastalıklarına, dolaşımdaki kobalamin artışı da eşlik edebilir.
 • Bu fenomene ağırlıklı olarak hepatik sitoliz sırasında kobalamin salınımı ve/veya etkilenen karaciğer tarafından kobalamin klirensinin azalması neden olur.

Sonuç olarak vitamin B12 düzeyleri yüksek çıkan ortalama serum seviyesi 1000 pg/ml üzerinde olan çocuklar hematolojik, karaciğerle ilgili, böbrekle ilgili hastalıklar açısından takip ve tetkik edilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 26.05.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342