Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma, diş bakımı nasıl olmalıdır?

Bebeklerde diş çıkarma nedir?

Diş çıkarma, dişlerin bebeğin diş etlerinden ilk çıktığı zamandır. Bebekler ve anne babalar için sinir bozucu bir zaman olabilir.

Diş çıkarma sırasında ne olacağını ve nasıl daha az ağrılı hale getirileceğini bilmek yardımcı olabilir.

Bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar?

Bebeklerde diş çıkarma 3 ay gibi erken bir tarihte başlasa da, büyük olasılıkla ilk dişin bebeğinizin diş etini itmeye başladığını, bebeğiniz 4 ila 7 aylıkken göreceksiniz.

Ortaya çıkan ilk dişler genellikle orta kesici dişler olarak da bilinen iki alt ön diştir. Genellikle 4 ila 8 hafta sonra dört ön üst diş (merkezi ve yan kesici dişler) çıkar. Yaklaşık bir ay sonra alt yan kesici dişler (alt ön dişleri çevreleyen iki diş) görünecektir.

Çoğu çocuk üçüncü yaş gününe kadar 20 süt dişinin tamamına sahiptir.

Bazı nadir durumlarda, çocuklar bir veya iki dişle doğarlar veya yaşamın ilk birkaç haftasında dişleri ortaya çıkar. Dişler beslenmeyi engellemedikçe veya boğulma riski oluşturacak kadar gevşek değilse, endişelenmeye gerek yoktur.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

 • Bebekler diş çıkarırken diş etinde kızarıklık, şişlik ve salya akması görülebilir.
 • Bütün bu değişikliklerden rahatsız olan bebek, eline geçen her şeyi ağzına sokmak ve kaşımak ister. Huzursuz bir ruh hali içine girebilir.
 • Uykusuzluk ve beslenme bozukluğu bu dönemde ailelerin en büyük korkusudur. Beslenme bozukluğu kaynaklı ishal ve kabızlık gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Çocuklar diş çıkarmaya başladıkça daha fazla salya olabilir ve bir şeyler çiğnemek isteyebilirler. Bazı bebekler için diş çıkarma ağrısızdır. Diğerlerinde kısa süreli sinirlilik olabilirken, bazıları ağlama nöbetleri ve bozulmuş uyku ve yeme alışkanlıkları ile haftalarca huysuz görünebilir. İlk diş ve azı dişler çıkarken gece boyunca deliksiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmaları başlayabilir.

Bebeklerde diş çıkarma ateş yapar mı?

Bebeklerde diş çıkarma ateş yapabilir. Diş etlerindeki inflamasyon nedeni ile diş çıkarma döneminde 38 dereceye kadar çıkan ateşlenme görülebilir. Hassas ve şiş diş etleri bebeğinizin sıcaklığının normalden biraz daha yüksek olmasına neden olsa da diş çıkarma genellikle çok yüksek ateş veya ishale neden olmaz. Bebeklerde diş ateşi 38 dereceyi geçmez.

Eğer ateşi 38 dereceyi geçerse bunun nedeni ateş değil; başka bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumda bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Bebeklerde diş çıkarma ateşi kaç gün sürer?

Diş çıkaran bebeklerde ateş dişin patlamasından 4 gün önce başlar, dişin çıktığı gün en üst seviyeye ulaşır. 3 gün süreyle ateş ve huzursuzluk gibi diş çıkarma belirtileri de devam eder.

Bebeklerde diş çıkarma zamanı ve süresi nasıldır?

Bebeklerde diş çıkarmanın kaç gün süreceği bebekten bebeğe değişir. Ancak araştırmalara göre bir dişin çıkış süreci 8 günden fazla sürebilir. Diş patlamadan 4-8 gün önce belirtiler kendini gösterebilir. Özetle diş eti kabardıysa, dişin ortalama 4 gün sonra çıkması mümkündür.

Anne ve babanın varsa diğer çocuklarının ilk dişlerini çıkarma zamanı, bebeğin ilk dişini ne zaman çıkaracağı konusunda etkilidir. 2 aylıktan 14 aylığa kadar, diş çıkarma dönemine yeni giren bebekler olabilir. Diş çıkarma dönemi, 20 süt dişi tamamlanana kadar, 27-28 aylığa kadar devam eder.

Bebeklerin dişleri neden geç çıkar?

Diş çıkarma dönemleri her bebekte farklılık gösterebilir. Bu durum genetik özellikler, diş etinin kalınlığı, bebeğin kemik yaşı gibi birçok bireysel faktöre bağlıdır.

Bazı durumlarda D vitamini eksikliği veya hormonal problemler de diş çıkmasını geciktirebilir. Böyle bir durum olduğu düşünüldüğünde doktorunuza danışarak müdahale edilmesi daha doğru olacaktır.

Bebeğimde diş çıkarmayı nasıl kolaylaştırabilirim?

Bebeğiniz diş çıkarırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • Salyayı gidermek ve kızarıklıkların oluşmasını önlemek için bebeğinizin yüzünü sık sık bir bezle nazikçe silin.
 • Bebeğinizin diş etlerini temiz bir parmakla ovun.
 • Bebeğinize çiğnemesi için bir şeyler verin. Yutulmayacak veya boğulmayacak kadar büyük olduğundan ve küçük parçalara ayrılmayacağından emin olun. Dondurucuya 30 dakika boyunca yerleştirilen bir dişlik diş çıkarmaya yardımcı olur.
 • Kauçuk diş çıkarma halkaları da iyidir, ancak içinde sıvı olanlardan kaçının çünkü kırılabilir veya sızdırabilirler. Diş çıkarma halkası kullanıyorsanız, buzdolabında soğutun, ancak dondurucuda değil. Ayrıca, sterilize etmek için asla kaynatmayın - sıcaklıktaki aşırı değişiklikler plastiğin hasar görmesine ve kimyasalların sızmasına neden olabilir.
 • Bebeğiniz huzursuz görünüyorsa, rahatsızlığı gidermek için bir doz asetaminofen veya ibuprofen (6 aydan büyük bebekler için) vermenin uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.
 • Kehribardan yapılmış diş çıkarma kolyeleri kullanmayın. Bunlar, parçalar koparsa boğulmaya neden olabilir.
 • Bebekler diş çıkarma jelleri ve tabletleri mutlaka doktorunuza sorarak kullanın.

Çocuklarda dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri genellikle bebek altı aylıkken çıkmaya başlar. Çocuk yaklaşık 6 yaşına geldiğinde bunlar yerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. İlk çıkan kalıcı diş altı yaş dişi olarak adlandırılan birinci büyük azı dişleridir.

Yedi yaş civarında kalıcı kesici dişler süt dişlerinin altından sürerler. Kalıcı dişlenme genellikle en son kanin (köpek dişi) çıkmasıyla 13 yaş dolaylarında sona erer. Diş çıkma zamanları her kadar matematiksel bir cetvel gibi verilse de kişinin kemik yaşıyla ilgili genetik bir olaydır ve zamanlama kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

Bebeklerde diş temizliği nasıl olmalıdır?

İlk süt dişlerinin sürmesi ile birlikte diş temizliğine başlanmalıdır.

 • < 1 Yaş Yumuşak bir fırça ile dişler temizlenir.
 • 1-2 Yaş Aile çocuğun dişlerini fırçalar.
 • 2-6 Yaş Bezelye büyüklüğünde florlu diş macunu ile günde iki kere fırçalanır. Aile fırçalamaya yardım eder.
 • >6 Yaş Florlu diş macunu ile günde iki kere dişler fırçalanır.

Bebeğimin dişlerine nasıl bakmalıyım?

Bebeğinizin dişlerinin bakımı ve temizliği uzun süreli diş sağlığı için önemlidir. Süt dişleri sonra değişecek olsa bile, diş çürüğü onları daha hızlı düşürür ve kalıcı dişler çıkmaya hazır olmadan önce boşluklar bırakır. Kalan süt dişleri daha sonra boşlukları doldurmaya çalışmak için bir araya gelebilir. Kalıcı dişlerin çarpık çıkmasına neden olur.

Günlük diş bakımı, bebeğinizin ilk dişi çıkmadan önce başlamalıdır. Bebeğinizin diş etlerini her gün temiz, nemli bir bez veya gazlı bezle silin veya yumuşak, bebek boyutunda bir diş fırçası ve suyla (diş macunu yok!) nazikçe fırçalayın.

İlk diş çıkar çıkmaz, az miktarda su ve florürlü diş macunu ile fırçalayın!

Bir çocuk tükürecek kadar büyüdüğünde biraz daha fazla diş macunu kullanmakta bir sakınca yoktur. Florürlü yaşına uygun bir macun seçin ve küçük çocuklarda sadece bezelye büyüklüğünde veya daha az miktarda kullanın. Çocuğunuzun diş macununu yutmasına veya tüpten yemesine izin vermeyin çünkü aşırı dozda florür çocuklara zararlı olabilir.

Bebeğinizin tüm dişleri çıktığında günde en az iki kez ve özellikle yemeklerden sonra onları fırçalamaya çalışın. Çocukları diş ipi kullanmaya erkenden alıştırmak da önemlidir. Diş ipi kullanmaya başlamak için iyi bir zaman, iki dişin birbirine değmeye başladığı zamandır. Siz dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken sizi izleyip taklit etmelerine izin vererek küçük çocukların rutine ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

Diş çürümesini önlemek için bir diğer önemli ipucu: Bebeğinizin biberonla uykuya dalmasına izin vermeyin. Süt veya meyve suyu bebeğin ağzında birikebilir ve diş çürümesine ve plak oluşumuna neden olabilir.

Çocuklarda diş çürükleri neden olur?

Diş minesi her ne kadar vücuttaki en sert madde olsa da besin artıklarının ağızda uzun süre kalması sonucunda, ağızdaki bakterilerin besin artığının içindeki şekerleri fermante etmesiyle oluşan asit yüzünden aşınıp çürüyebilir. Streptococcus mutans ve Laktobasiller asit oluşturan mikroorganizmalar olup diş çürüğü için ana etkenlerdir.

Altı yaşından küçük çocuklarda süt dişlerinde çürük, kayıp ya da dolgu varsa bu durum erken çocukluk çağı çürüğü olarak adlandırılır. Erken çocukluk çağı çürüğü yalnızca dişlere zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çocuğun büyümesini ve yaşam kalitesini de etkiler.

Diş Çürüğü Açısından Yüksek Riski olan Çocuklar

 • Özel sağlık bakımına gereksinimi olanlar,
 • Düşük sosyoekonomik gruptaki ailelerin çocukları,
 • Kötü beslenme alışkanlıkları,
 • Yüksek şeker içeren besinleri sık tüketme,
 • Prematüre veya düşük doğum ağırlıklı doğanlar,
 • Diş minesinde ve diğer sert dokularında anormal yapı bozukluğu olanlar.

Bakteriler bebeklerin ağızlarına aile veya bakıcılarının tükürükleri ile geçer;

 • Bebeklerin parmaklarını anne veya babasının ağzına götürüp sonra kendi ağzına götürmesi,
 • Biberonun sıcaklığının ağız ile kontrol edilmesi,
 • Kaşık ve çatal paylaşılması,
 • Yere düşen emzik veya biberon başlığının bebeğe verilmeden önce ağız yardımı ile temzilenmeye çalışılması bakterilerin bebeğe bulaşmasını sağlayan faktörlerdendir.

Bazı sistemik hastalıklarda ağız sağlığı ile yakından ilişkilidir;

 • Astım alerji hastalarında kullanılan ilaçlar ağız kuruluğu ile birlikte diş çürüğüne neden olur.
 • Erken veya düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerde diğer bebeklere göre daha fazla mine bozukluğu görülür. Bu da diş çürüğü riskini artırır.
 • Konjenital kalp hastalığı olan çocuklar.
 • Antikonvülzan ilaçlar, antidepresanlar, antihistaminikler, non-streoidal antiinflamatuvar ilaçlar tükürük yapısında değişikliklere neden olurlar.
 • Fenitoin sodyum gibi bazı ilaçlar diş eti hipertrofisine neden olur.
 • Gastroözefageal reflü diş çürüğü riskini artırır.
 • İmmün yetmezlik olanlarda diş çürükleri fazla görülür.

Çocuklarda diş çürüklerinin yol açtığı sorunlar nelerdir?

 • Ciddi ağrı,
 • Enfeksiyonun yayılması,
 • Çiğneme güçlüğü,
 • Kilo kaybı,
 • Kalıcı dişlerde diş çürüğü riski,
 • Maloklüzyon,
 • Konuşma bozuklukları,
 • Öğrenme güçlüğü,
 • Okul başarısında sorunlar,
 • Uyku sorunları.

Çocuklar ne zaman diş hekimine gitmelidir?

Çocukların ilk doğum günlerinde bir diş hekimine görünmelerini önerilmektedir. Bu ilk ziyarette, diş hekimi uygun fırçalama ve diş ipi kullanma tekniklerini açıklayacak ve bebeğiniz kucağınızda otururken bir muayene yapacaktır.

Bu ziyaretler, sorunları erkenden tespit etmeye ve çocukların diş hekimini ziyaret etmeye alışmalarına yardımcı olabilir, böylece büyüdükçe diş hekimine gitmekten daha az korkmaları sağlanır. Çocuğunuzu, çocukların tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimine götürmeyi düşünmeniz önemlidir.

Çocuklarda diş çürükleri nasıl önleyebiliriz?

Yemekten sonra dişlerde kalan bakteri ve yiyecekler fırçalanmadığında çürükler meydana gelir. Asit diş üzerinde birikir ve diş minesini bir delik veya boşluk oluşana kadar yumuşatır.

Çocuklara günde en az iki kez florürlü diş macunu ile dişlerini fırçalamayı ve düzenli olarak diş ipi kullanmayı öğretin.

Yeterli florür alın: Düzenli florür kullanımı mineyi sertleştirerek asidin nüfuz etmesini zorlaştırır. Su kaynağınız florürlü değilse veya aileniz arıtılmış su kullanıyorsa, diş hekiminizden florür takviyesi isteyin. Çoğu diş macunu florür içerir ancak diş macunu tek başına çocuğun dişlerini tam olarak korumaz. Ancak dikkatli olun, çünkü çok fazla florür diş renginin bozulmasına neden olabilir. Takviye etmeden önce diş hekiminize danışın.

Bazı yiyecekleri sınırlayın veya kaçının: Şekerli yiyecekler, meyve suları, şekerlemeler (özellikle yapışkan sakızlı şekerler, sakızlı vitaminler) diş minesini aşındırabilir ve çürüklere neden olabilir. Çocuklarınız bu yiyecekleri yerse, şekeri yıkamak için yemekten sonra ağızlarını çalkalamasını veya dişlerini fırçalamasını sağlayın. Aynı şey, tatlandırılmış sıvı ilaçlar almak için de geçerlidir: her zaman çocukların daha sonra durulamasını veya fırçalamasını sağlayın.

Diş Çürüklerinin Önlenmesi İçin Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

 • Sağlıklı besinler olan sebze, meyve, tüm tahıllar, süt, peynir, yoğurt ana ve ara öğünlerde tüketilmelir.
 • Meyve suyu yerine meyve tüketimi tercih edilmelidir.
 • Gazlı asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Flor içeren içme suları kullanılmalıdır, ortalama flor miktarı 0.7-1.2 mg/ L (ppm) olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kaşık çatalın ortak kullanılmaması, emzik ya da biberon başlığının temizliğine özen gösterilmelidir.
 • Bir yaşından sonra kullanımına özendirilmelidir.
 • Çocuk biberon ağzında olarak uyumamalıdır.
 • Özellikle bir yaşından sonra gece beslenmelerinden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda Diş Fırçalama

Güncelleme Tarihi: 17.03.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342