Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü
Blog

Çoçuklarda Tuvalet Eğitimi

Çoçuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nedir?

Birçok anne-baba çocuklarda tuvalet eğitimi veya "lazımlık eğitimine" ne zaman başlayacağından emin değildir. Tüm çocuklar aynı yaşta hazır değildir, bu nedenle çocuğunuzu birkaç saniyeliğine bir aktiviteyi yapmak veya bezini kuru tutmak gibi hazır olma belirtileri açısından izlemek önemlidir.

Çocuklar ortalama olarak 2-3 yaşlarına kadar, yani genellikle mesane kontrolü kazanana kadar geceleri altlarını ıslatırlar. Gündüz mesane kontrolü 2 yaş civarında, gece ise 4-5 yaşları arasında kazanılır.

Çocuklar 18 ay ile 3 yaş arasında tuvalet eğitimi almaya hazırdır. En önemlisi, çocuklarda tuvalet eğitiminde sabırlı olunması gereklidir, çok erken zorlarsanız, öğrenmesi daha uzun sürer.

Çocuğunuzun tuvalete gitmeye hazır olabileceğine dair işaretler nelerdir?

 1. Çocuğunuzun basit talimatları anlaması,
 2. Çocuğunuzun lazımlığı kullanmakla ilgili kelimeleri anlaması,
 3. Çiş veya kaka yapma dürtüsü ile lazımlığı kullanmak arasında bağlantı kurması,
 4. Bebeğinizin bezini 2 saat veya daha fazla kuru tutması.

Çoğu çocuk bu belirtileri 18 ila 24 aylıkken göstermeye başlar, ancak bazıları daha geç tuvalet eğitimine hazır olurlar. Erkekler genellikle daha geç başlar ve lazımlığı kullanmayı öğrenmeleri kızlara göre daha uzun sürer.

Çoçuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuğunuzun hangi saatlerde altını kirlettiği çok iyi gözlenmelidir. Yemeklerden sonra ve dikkatinizi çeken o saatlerde tuvalete veya lazımlığa oturtulmalıdır. Giysileri kolay çıkarılabilen cinste olmalıdır. Çocuğunuzu tuvalette gösterdiği her başarılı girişim sonrası destekleyici sözler söylenmeli ve ödüllendirilmelidir. Çiş veya kaka sonrası temizliği nasıl yapacağı gösterilmeli ve her tuvalet sonrası elleri yıkatılmalıdır. Geceleri de bir veya iki kez tuvalete kaldırmalıdır. Tuvalet eğitimi süresince tek kullanımlık külotlar kullanabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimine Başlamayı Ertelemeniz Gereken Durumlar

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamayı ertelemeniz gereken bazı zamanlar vardır. Örneğin:

 • Seyahat ederken,
 • Bir kardeşin doğumu sırasında,
 • Beşikten yatağa geçiş durumunda,
 • Çocuğunuz hasta olduğunda (özellikle ishal varsa).

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Yürümeye başlayan çocuğa lazımlığı kullanmayı öğretmek bir gecede yapılacak bir iş değildir. Tuvalet eğitiminde sabırlı olmak çok öemlidir. Genellikle 3 ila 6 ay sürer, ancak bazı çocuklarda daha fazla veya daha az zaman alabilir. Çok erken başlarsanız, süreç daha uzun sürer. Ve geceleri kuru kalma konusu ise aylar hatta yıllar alabilir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi İçin İpuçları

Çocuğunuz lazımlığı denemeye hazır olmadan önce, küçük çocuğunuza süreci öğreterek hazırlayabilirsiniz

 • Tuvaleti kullanma eylemini ifade etmek için kelimeler kullanın ("çiş", "kaka" ve "lazımlık").
 • Çocuğunuzdan bezinin ıslandığında veya kirlendiğinde size haber vermesini isteyin.
 • Çocuğunuzun çiş ve kaka yapma dürtüsünü tanımayı öğrenebilmesi için davranışları tanımlayın ("Kaka yapacak mısın?, çişin var mı?).

Çocuğunuzun oturma alıştırması yapabileceği bir lazımlık sandalyesi alın. İlk başta, çocuğunuz kıyafet veya bebek bezi ile üzerine oturabilir.

Tuvalet Eğitimi Lazımlık

Çocuğunuzun lazımlığı nasıl kullanacağını öğrenmeye hazır olduğuna karar verdiyseniz, şu ipuçları yardımcı olabilir:

 • Lazımlık eğitimi sürecine adamak için biraz zaman ayırın ve sabırlı olun.
 • Çocuğunuzu kendi isteği dışında tuvalete oturtmayın.
 • Çocuğunuza tuvalette nasıl oturduğunuzu gösterin ve ne yaptığınızı açıklayın (çünkü çocuğunuz sizi izleyerek öğrenir). Ayrıca çocuğunuzu lazımlık koltuğuna oturtabilir ve siz (veya kardeşi) tuvaleti kullanırken izletebilirsiniz.
 • Bir rutin oluşturun. Örneğin, çocuğunuzu kuru bir bebek beziyle uyandıktan sonra veya bol sıvı içtikten 45 dakika ila bir saat sonra lazımlığa oturtarak başlamak uygundur. Çocuğunuzu günde birkaç kez sadece birkaç dakika lazımlığa oturtun ve isterse kalkmasına izin verin.
 • Vücudun yemekten sonra bağırsak hareketi yapma eğiliminden yararlanmak için, yemekten sonra 15 ila 30 dakika içinde çocuğunuzu lazımlığa oturtun (buna gastro-kolik refleks denir). Ayrıca, birçok çocuğun bağırsak hareketi yapma eğiliminde oldukları bir günün zamanı vardır.
 • Bacak bacak üstüne atmak, homurdanmak veya çömelmek gibi banyoya gitme ihtiyacına dair net ipuçları görürseniz, çocuğunuzdan lazımlığa oturmasını isteyin.
 • Rahat ve kolay çıkarılabilen kıyafetler giydirin. Lazımlık eğitimi alan çocukların kendi kendilerine soyunabilmeleri gerekir.
 • Başarıları takip etmek için bir çizelge tutun.
 • Büyükanne- büyükbabalar ve çocuk bakıcıları dahil tüm bakıcıların aynı rutini izlediğinden ve vücut parçaları ve banyo eylemleri için aynı isimleri kullandığından emin olun. Tuvalet eğitimini nasıl ele aldığınızı onlara bildirin ve çocuğunuzun kafasının karışmaması için aynı yaklaşımları kullanmalarını isteyin.
 • Hiçbir şey olmasa bile tuvaleti kullanma girişimlerini övün. Ve kazaların olacağını unutmayın. Lazımlık eğitimi alan çocukları cezalandırmamak ya da yatağı ıslattıklarında hayal kırıklığı göstermemek önemlidir. Bunun yerine çocuğunuza bunun bir kaza olduğunu söyleyin ve desteğinizi gösterin.
Güncelleme Tarihi: 10.11.2021
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342