Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Bebeklerde İsilik Nedir? Tedavisi Ankara

Bebeklerde İsilik Nedir? Tedavisi Ankara

Bebeklerde isilik nedir?

İsilik genellikle yüksek sıcaklık ve nemliliğe bağlı olarak oluşan bir cilt sorunudur. Ter bezlerinde üretilen ter, derideki epidermis ve dermis tabakalarına ulaşır ve ardından dışarı atılır.

İsilik, bu iletimi sağlayan ter kanallarının herhangi bir bölümündeki tıkanıklıktan kaynaklanır. Bebeklerde isilik, ter kanallarının ve ter bezlerinin geç olgunlaşması nedeniyle çok daha yaygın olarak görülür.

Henüz olgunlaşmamış olan ter kanallarında tıkanıklık çok sık gözlenir. Bu nedenle yaz aylarında daha sık olmakla birlikte bebeklerde her mevsimde isilik sorunuyla karşılaşabilmek mümkündür. Özellikle açık tenli bebekler isiliğe çok daha yatkındır.

Yaygın olarak karşılaşılan bir sağlık sorunu olan isilik normal şartlarda serin ortamda kalmak ve cildin hava almasını sağlamak gibi önlemler yardımıyla kısa sürede iyileşir. İsilik tedavisi herhangi bir medikal tedavi gerektirmez. Fakat iltihaplı isilikler gibi bazı isilik türlerinde ise ilaç tedavisi gerekebilir.

Bebeklerde isilik neden olur?

  • Kalın kıyafetlerin giydirilmesi,
  • Ortam ısısının fazla olması,
  • Terleme sonrası cildin temizlenmemesi,

Bebeklerde isilik nasıl önlenir?

Bebeklerde isiliği önlemek için, çocuklarda yaz mevsimine göre, ince, bol, içinde sentetik olmayan, yakasız, açık renkli kıyafetler giydirilmesi, yazın mümkünse her gün, çok terleyen bebeklerin bazen günde 2 kez yıkanması, terin ciltten uzaklaştırılması önlemede önemlidir. Spesifik bir tedavisi yoktur.

Bebeklerde İsilik Tedavisi Ankara

İsiliğin uzun süre boyunca iyileşmemesi, şiddetlenmesi, enfeksiyona dönüşmesi, iltihaplanması ve şiddetli ağrı, ateş, titreme gibi belirtilerin eşliğinde görülmesi halinde ise medikal tedavi gerekir.

İsilik tedavisi Ankara için enfeksiyon durumunda hekim tarafından antibiyotik kullanımı önerilebilir. Bunun yanı sıra isilik kremi olarak bilinen bazı merhemler de tedavide oldukça etkilidir.

Ciltteki yanma hissini önlemek için çinko oksitli kremlerin ince bir tabaka halinde sürülmesi, günde bir kez az miktarda saf pudra kullanılması önerilir.

Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342