Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Özellikle yenidoğan dönemi ve ilk altı ayda bebeklerde sık görülen bazı deri döküntüleri vardır. Bebeklerde sık görülen deri döküntüleri; pişik, isilik, atopik dermatit, seboreik dermatit'tir. Bu yazımızda bebeklerde pişik konusunu anlatmaya çalışacağım.

Bebeklerde pişik (bez dermatiti, diaper dermatit) nedir?

Bebeklerde pişik, derinin sağlıklı ve esnek yapısının bozularak iltihaplanması ile sonuçlanan döküntü ve kızarıklığa denir.

Bu değişikliklere uzun süre ıslak nemli bezin içinde kalan derinin normalden fazla nemlenmesi sonucu, deri bütünlüğünün bozulması, dış etkenlere karşı bariyer etkisini kaybetmesine neden olur.

Bebek bezi döküntüsü de denilen pişik bebeğin cildinin ağrılı, kırmızı, pullu ve hassas olmasına neden olabilen yaygın bir durumdur.

Bebeklerde pişik neden olur?

Genellikle pişik, tahriş, enfeksiyon veya alerjinin sonucudur.

Tahriş: Bebek bezi çok uzun süre açık bırakıldığında ve kakası (veya bezinin kendisi) tekrar tekrar cilde sürtündüğünde bebeğin cildi tahriş olabilir.

Enfeksiyon: İdrar (çiş) cildin pH seviyelerini değiştirir ve bu da bakteri ve mantarların daha kolay büyümesini sağlar. Bebek bezlerinin sızmasını engelleyen maddeler hava sirkülasyonunu da engelleyerek bakteri ve mantarların gelişebileceği sıcak ve nemli bir ortam oluşturarak kızarıklığa neden olur.

Alerjiler: Hassas cilde sahip bebeklerde de kızarıklık gelişebilir. Bazı deterjan türleri, sabunlar, çocuk bezleri (veya bebek bezlerindeki boyalar) veya bebek bezleri hassas cildi etkileyerek kızarıklığa neden olabilir.

Ayrıca, yeni yiyeceklere başlamak, bebeğin kakasının içeriğini ve sıklığını değiştirebilir, bu da bazen pişiğe neden olabilir. Ve ishal, mevcut pişiği daha da kötüleştirebilir.

Birkaç günden fazla süren pişiklere Candida albicans adı verilen bir maya neden olabilir. Bu döküntü genellikle kırmızıdır, hafifçe kabarıktır ve döküntünün ana bölümünün ötesine yayılan küçük kırmızı noktalara sahiptir. Genellikle derinin derin kırışıklıklarında başlar ve bebeğin ön ve arka tarafındaki cilde yayılabilir. Bir bebeğe veya emziren bir anneye verilen antibiyotikler, Candida'nın büyümesini engelleyen "iyi" bakterileri öldürdükleri için buna neden olabilir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri Nelerdir?

 • Bebeğin altını temizlerken kullanılan temizlik maddeleri ve ıslak mendil kullanımı bebeğin cildini tahriş ederek pişik oluşturabilir.
 • İshal döneminde sık dışkıya çıkılması ve idrar yolları enfeksiyonları pişik oluşumunu kolaylaştıran nedenlerdir.
 • Bebeğin alt bezinin geç değiştirilmesi ve yeterince sık değiştirilmemesi bakterilerin çoğalması için ideal ortam yaratır ve pişik oluşumuna neden olur.
 • Anne sütünden mamaya ve ek besinlere geçilmesi bebeğin idrar ve dışkı ph’ında değişiklik yaratır ve bu durum pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Hastalıklarda kullanılan antibiyotik tedavileri, bebeğin diş çıkarma dönemi ve egzama gibi hastalıklar pişik oluşumuna neden olabilir.
 • Çinko yetersizliği de bebeklik döneminde pişiğe neden olan faktörlerdir.

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Bebeklerde pişik tedavisi, koruyucu kremlerle düzelme sağlanamazsa, düşük potensli kortizon içeren kremler kullanılır. Eğer kandidiazis de ilave olmuşsa tedaviye mantarlara etkili kremler eklenir. Nadiren düzelmeyen mantar enfeksiyonunda ağızdan ilaç kullanımı gerekebilir.

Kızarıklığın giderilmesine yardımcı olmak için bebeğinizin bezini sık sık kontrol edin ve ıslanır veya kirlenir kirlenmez değiştirin.

Pişik Nasıl Geçer?

Bebek bezi alanını sabun ve su ile nazikçe temizleyin ve kurulayın. Çinko oksit veya petrol içeren kremler ve merhemler cildi yatıştırmaya ve nemden korumaya yardımcı olur. Her bez değişiminde üzerine kalın bir şekilde (kek kreması gibi) sürülmelidir.

Bebekleri Pişikten Korunma Yolları

 • Bebeğin bezi 2-3 saate bir değiştirilmesi,
 • Dışkılı bezin hemen değiştirilmesi gerekir çünkü barsak enzimleri ve safra tuzları çok tahriş edicidir,
 • Ilık suyla ıslatılmış pamukla temizlik, kremli parfümlü ıslak mendillerin kullanımı sadece ev dışında önerilir,
 • Ev ısısı uygunsa altını 3-5 dakika açarak bez bölgesinin havalanması sağlanabilir,
 • Her alt temizliği sonrası saf zeytinyağı veya pişik önleyici kremlerden ince bir tabaka halinde sürülmesi dışkı ve idrarın deriyle temasını engeller,
 • Pudra cildin zedelenmesine yol açabileceği için bez bölgesi bakımında önerilmez.

Bebeklerde pişik nasıl önlenir?

 • Bebeğinizin kirli veya ıslak bezini en kısa sürede değiştirin ve bölgeyi iyice temizleyin.
 • Bez değişimleri arasında bebeğinizin altını ara sıra ılık suyla ıslatın.
 • Başka bir bebek bezi giymeden önce bebeğinizin cildinin tamamen kurumasını bekleyin.
 • Kuruturken cildi yumuşak bir bezle hafifçe silin - ovmak cildi tahriş edebilir.
 • Sürtünmeyi önlemek için bezi gevşek bir şekilde giyin.
 • Bebek bezlerini sık sık değiştirin - ideal olarak her 2 saatte bir - ve her kakadan sonra.
 • Her bebek bezi değişiminde bebek bezi kremi veya merhemi uygulamak, hassas cilde sahip bazı bebeklere yardımcı olabilir, ancak tüm bebeklerin buna ihtiyacı yoktur.

Bez bebek bezleri kullanıyorsanız, bunları en iyi nasıl temizleyeceğiniz konusunda üreticinin talimatlarına bakın. Deterjanları yalnızca önerilen miktarda kullanın ve bebeğinizin cildini tahriş edebilecek sabun veya deterjan kalıntılarını gidermek için yıkamadan sonra ekstra bir durulama döngüsü çalıştırın. Kumaş yumuşatıcıları ve kurutucu çarşafları kullanmaktan kaçının - bunlar bile cildi tahriş edebilir.

Bazı bebeklerde yeni bir bebek bezi tipine geçtikten sonra kızarıklık olur. Çocuğunuz hassassa, boya veya koku içermeyen bebek bezlerini arayın. Bazı bebekler ıslak mendillere karşı hassastır - su ve el bezi daha iyi olabilir.

Güncelleme Tarihi: 26.05.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342