Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Soğuk Algınlığı mı? Grip mi? COVID-19 mi?

Soğuk Algınlığı mı? Grip mi? COVID-19 mi?

Çocuğumda Soğuk Algınlığı mı, Grip mi, COVID-19 mu var?

Çocuğunuzda boğaz ağrısı, öksürük ve yüksek ateş var. COVID-19 mu? Grip olabilir mi? Yoksa sadece soğuk algınlığı mı?

Bütün bu hastalıklara solunum yollarını enfekte eden virüsler neden olur.

Hepsi bulaşıcıdır ve insandan insana kolayca yayılabilir ve bazı benzer belirtilere neden olurlar. Bu yüzden onları ayırt etmek zor olabilir.

Çocuklarda soğuk algınlığı nedir ve nasıl olur?

Çocuklarda soğukalgınlığına birçok farklı virus neden olabilir. Çocuklarda Soğuk algınlığı belirtileri genellikle hafiftir. Genellikle boğazda gıdıklanma, burun akıntısı veya tıkalı bir burun ve hapşırma olur. Ateş varsa da yüksek değildir. Soğuk algınlığı olan bir çocuk genellikle kendini oldukça iyi hisseder, iştahı iyidir ve enerji seviyeleri normaldir.

Çocuklarda Soğuk algınlığı için bir test ve özel bir tedavi yoktur.

Çocuklarda grip nasıl olur?

İnfluenza denilen grip virusunun neden olduğu bir tablodur. Çocuklarda grip de hafif olabilir. Bununla birlikte, genellikle grip olan çocuklar, soğuk algınlığından daha kötü hissederler. Titreme, baş ağrısı ve vücut ağrıları ile aniden ortaya çıkan bir ateşi olabilir.

Çocuklar grip olunca boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük olabilir ve genellikle kendilerini mutsuz ve yorgun hissederler ve pek iştahları yoktur. Hatta bazı çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı, kusma veya ishal olabilir.

Çocuklarda grip tanısı burundan sürüntü şeklinde alınan bir test ile influenza virusu gösterilerek koyulur.

Gripli çocukların çoğu evde bol sıvı, dinlenme ve istirahat ile iyileşir. Bazı durumlarda, belirtileri hafifletmek ve hastalığı kısaltmak için antiviral bir ilaç kullanılabilir. Bazı çocuklarda grip çok ağır geçer ve hastanede tedavi görmeleri gerekir.

Her yıl grip aşısı yaptırarak birçok grip vakası önlenebilir.

Çocuklarda COVID-19 enfeksiyonu nasıl olur?

Koronavirüsün bulaştığı çocuklar herhangi bir semptom göstermeyebilir veya belirtileri soğuk algınlığı gibi hafif olabilir. Çocuklarda COVİD 19 enfeksiyonu olduğunda bazıları daha şiddetli grip benzeri belirtilere sahip olabilir. Dolayısıyla COVID-19 belirtileri soğuk algınlığı veya grip belirtilerine çok benzeyebilir. Ama aynı zamanda farklı belirtiler de gösterebilirler.

Örneğin, çocuklarda COVID-19 enfeksiyonunda tat veya koku kaybı veya çeşitli döküntülerin olması gibi.

Bazen çocuklar, çocuklarda multisistem inflamatuar (MIS-C) adı verilen bir klinik tablonun parçası olarak, koronavirüs ile enfekte olduktan birkaç hafta sonra belirtiler gösterebilir ve nadiren, çocuklarda uzun süreli COVID olarak bilinen bir durum olan uzun süre devam eden belirtiler olabilir.

Bir kişiye koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını görmek için doktorlar, solunum yollarında virüsün bir parçasını arayan bir test yapar. Ayrıca antikor arayan bir kan testi yaparak geçmiş bir enfeksiyon kontrol edilebilir.

Korona enfeksiyonunda çocuklar da dahil olmak üzere hafif hastalığı olan çoğu insan özel bir tedaviye ihtiyaç duymaz ve bol sıvı, dinlenme ve ateş düşürücü ilaçlarla iyileşirler.

Hafif ila orta şiddette semptomları olan ve şiddetli COVID-19 için yüksek risk altında olan 12 yaş ve üstü çok az sayıda çocuk, çeşitli özel ilaçlar alabilir. Semptomların başlamasından sonraki 10 gün içinde verilir ve ciddi hastalığı, hastane bakımı ihtiyacını ve ölümü önlemek içindir.

Nadiren ağır COVID-19 olan hastanedeki çocuklara antiviral ilaçlar veya steroidler gibi bazı ilaçlar kullanılabilir.

Yetişkinler ve 5 yaş ve üzeri tüm çocuklar için güvenli ve etkili COVID-19 aşıları mevcuttur. Yetişkinler ve 12 yaş ve üstü çocuklar için güçlendirici dozlar önerilir. Uygun olan herkes mümkün olan en kısa sürede COVID-19 aşısını aşısını yaptırmalıdır.

Doktoru Ne Zaman Aramalıyım?

Soğuk algınlığı gibi görünen bir hastalık, grip veya COVID-19 olabilir. Beta hemolitik streptokok mikrobuna bağlı boğaz veya zatürree gibi diğer hastalıklar da benzer belirtilere neden olabilir ancak farklı tedavi gerektirir.

Bazen hangi mikropun soruna neden olduğundan emin olmak zordur. Ayırıcı tanı için çeşitli testler yapılır. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa çocuk doktorunuza baş vurmanız uygun olur.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Sırasındaki Acil Belirtiler

 • Genel durumu kötüleşiyor gibi görünüyor,
 • Nefes almakta zorlanıyor,
 • Yüksek ateşi var,
 • Kötü bir baş ağrısı var,
 • Boğaz ağrısı var,
 • Kafası karışmış görünüyor,
 • Şiddetli karın ağrısı var,
 • Göğüste ağrı veya basınç var,
 • Uyanık kalmakta zorlanıyor,
 • Dudaklarda veya yüzde morarma varsa.

Çocuğunuzun astımı veya başka bir hastalığı varsa ve grip veya COVID-19 olabilecek semptomlarla kendini hasta hissetmeye başlarsa da hemen doktorunuzu arayın.

Anne Babalar Ne Yapabilir?

Mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olan adımlar, soğuk algınlığı, grip ve COVID-19'a karşı da iyi sonuç verir.

 • Ellerinizi iyi ve sık yıkayın. Sabun ve su ile en az 20 saniye yıkayın veya en az %60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.
 • Hasta görünen insanlardan kaçının.
 • Çok dokunulan yüzeyleri temizleyin (kapı kolları, tezgahlar, telefonlar vb.).
 • Kapalı ve kalabalık alanlarda maske kullanın.
Güncelleme Tarihi: 15.02.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342