Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna Emir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk OnkolojiProf. Dr. Suna EmirİletişimMenü

Bebeklerde Seboreik Dermatit (Konak)

Bebeklerde Seboreik Dermatit (Konak)

Bebeklerde Seboreik Dermatit (Konak) Nedir?

Seboreik dermatit, özellikle kafa derisini etkileyen bir deri hastalığıdır. Bu hastalık ciltte kızarmaya, pullanmaya ve kepeklenmeye neden olur.

Saçlı deri dışında kaşlar, burun kenarları, göğüs arası, sırt ortası, kulak ve vücut kıvrımları gibi sebase (yağ) bezlerin en aktif olduğu bölgelerde de görülebilir.

Bebeklerin kafa derisinde konak olarak bilinen problemin ortaya çıkmasına neden olur.

Konak (Seboreik Dermatit) Belirtileri

Bebekler 2 hafta ile 12 aylık olduklarında seboreik dermatit geliştirebilirler.

Genellikle konak ile başlar. Konak olan bir bebeğin kafa derisinde hafif kırmızı pullu veya huysuz sarı lekeler olacaktır. Ayrıca yüzde veya bebek bezi bölgesinde başlayabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Ayrıca; cilt kırışıklıkları ve kıvrımlarında kırmızı ve nemli (boyun ve kulak arkası gibi),yağlı yamalar veya kabuklarla sarımsı, pullu veya pul pul alanlar olur. Seboreik dermatit cilt için rahatsız edici veya tahriş edici görünebilir. Ancak genellikle kaşındırmaz ve bebekleri rahatsız etmez.

Bebeklerde Konak (Seboreik Dermatit) Nedenleri

Bebeklerde konağın kesin nedeni bilinmemektedir. Muhtemelen bir şeylerin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Yağ bezlerinde ve saç köklerinde çok fazla cilt yağı (sebum) ve ciltte bulunan Malassezia adı verilen bir tür maya, seboreik dermatit gelişiminde rol oynayabilir.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Tedavisi Ankara

Bebeklerde Seboreik dermatitin tedavisinde temel olarak tıbbi şampuanlar, kremler ve losyonlar kullanılır. Bebeğin günlük yıkanması, saçlı deriye badem yağı sürülüp bekledikten sonra yumuşak bebek fırçası ile skuamlar yani kabuklar taranarak kaldırılır. Hidrokortizon krem kısa süreli olmak üzere kullanılır.

Bebeklerde konak ve seboreik dermatit genellikle 12 aylıkken iyileşir. Sebore ergenlik döneminde kepek olarak geri gelebilir.

Güncelleme Tarihi: 01.02.2022
Prof. Dr. Suna Emir
Editör
Prof. Dr. Suna Emir
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Anlaşmalı Kurumlar

Kliniğimizin aşağıdaki kurum veya özel sigortalarla anlaşması bulunmaktadır. Anlaşmamız olmayan özel sigorta ve kurumlara TTB fiyat tarifesinden fatura düzenlediğinden, hastalarımız ödedikleri ücreti sigortalarından ve kurumlarından tahsil edebilmektedirler.

Prof. Dr. Suna EmirProf. Dr. Suna EmirÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Çocuk Hematoloji - Çocuk Onkoloji
0312 504 4342